Jaké jsou výhody kvalitního spánku

Výhody kvalitního a pravidelného spánku

Kvalitní spánek zapříčiní, že vám bude k nasycení stačit méně jídla, což oceníte zejména v případě, že se snažíte zhubnout nebo žít zdravě. Dále se takto minimalizují chutě na sladké a průmyslově zpracované potraviny. Dostatečný spánek nám také poskytuje mnohem více energie během celého dne, což umožní aktivnější život a zvýšení energetického výdeje. Díky tomu lépe vybudujete svalovou hmotu.

Zdravé návyky

S kvalitním životním stylem se neodmyslitelně pojí také zdravé návyky. Pijete pravidelně alkohol? A jak je to s vaší aktivitou na sociálních sítích? Zlepšují váš život nebo vás naopak stresují? Nezapomeňte ani na tabákové výrobky!

Zkuste se zamyslet, zda není lepší pít příležitostně, sociální sítě omezit na minimum nebo přejít na méně škodlivé varianty užívání nikotinu. 

Množství času, které by měl každý spánku věnovat, se může individuálně lišit. Platí však, že nejvíce jej potřebují novorozenci, kteří mají spát alespoň 14 až 17 hodin denně. Školákům a studentům odborníci doporučují spát asi 9 hodin, dospělí lidé by měli spát přibližně 7 až 9 hodin. Jak nicméně dokazuje celá řada průzkumů, tato doporučení se zejména u studentů a dospělých zcela míjí s realitou.

Cestou ke skutečně zdravému a občerstvujícímu spánku je dodržování pravidel spánkové hygieny. Ta by měla být součástí návyků člověka už od dětství. Rodiče svým dětem například před usnutím čtou pohádku a nenechají je místo toho používat tablet. Tím jim mohou do budoucna ukázat cestu k zodpovědné spánkové disciplíně. Jejím nejdůležitějším principem je však pravidelnost. Usínání a probouzení se ve stejný čas je pro celkovou kvalitu spánku zcela zásadní.