Pokuty za špatné parkování

Parkování je mnohdy oříšek. Nejen kvůli couvání, ale také protože není vždy jasné, kde se parkovat smí a kde ne. V dnešním článku si řekneme, jaké hrozí pokuty za špatné parkování a jak se jim, pokud možno, vyhnout.

Zákonná úprava parkování

Parkování v ČR je upraveno zákonem o silničním provozu č. 361/2000 Sb. Ten stanoví, že parkování vozidel je povoleno pouze na místech, která jsou k tomuto účelu určena. Když vás policejní hlídka potká parkovat kdekoliv jinde, najdete pravděpodobně za stěračem obávaný lístek s výzvou k dostavení se na stanici.

Výše pokuty

Výše pokuty za špatné parkování se poměrně razantně liší podle různých kritérií, jako je například místo, kde jste zaparkovali, typ vozidla, které jste řídili, předchozí přestupky a vážnost porušení. Pokud parkujete na místě, kde je to zakázáno, nebo kde blokujete silnici nebo chodník, může vás to stát od 500 Kč do 2 500 Kč. Pokud parkujete na místě určeném pro zdravotně postižené osoby, může vás to stát až 5 000 Kč.

Další sankce

Pokuta není jediný strašák, který má policie na lidi, co špatně parkují. Trochu děsivější a dražší variantou je odtahovka. Když parkujete na místě, které na to není určeno, má policie plné právo vám auto odtáhnout a náklady na odtahovou službu jdou za vámi. A levné to nebude – cena se může vyšplhat do řádu tisíců korun.

Jak se pokutám vyhnout?

Parkovat správně. Vyhněte se chodníkům, nechávejte minimálně 3 metry místa pro každý směr jízdy (ano, hlídky to opravdu měří), hlídejte si značky a čáry na zemi. Modré čáry zpravidla znamenají placené zóny – raději si zkontrolujte, jak má město, ve kterém se nacházíte, nastavený systém parkovacích zón. Pokud potřebujete jen rychle odběhnout a zase odjet, většinou postačí stát na tzv. „blikačkách“, ale i to se někdy nevyplácí a pokutě se nevyhnete.