Vstupní lékařská prohlídka do zaměstnání

Zaměstnavatelé vyžadují od nových zaměstnanců vstupní prohlídku. Vstupní lékařská prohlídka je zajišťována u poskytovatele pracovnělékařských služeb, se kterým má zaměstnavatel uzavřenou smlouvu. U klasické pracovní smlouvy je vstupní prohlídka do zaměstnání povinností. Pokud je se zaměstnancem sepsána dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti, je potřeba lékařská vstupní prohlídka v případě, že se jedná o zaměstnání rizikové a zaměstnavatel má pochybnosti o zdravotním stavu zaměstnance, který bude dpp či dpč vykonávat. DPP či DPČ zaměstnavatelé využívají v případě, že potřebují zaměstnance na kratší pracovní úvazek nebo zástupy během dovolených.

Co jste možná o zdravotní vstupní prohlídce nevěděli

Vstupní prohlídku absolvujete nejen při změně zaměstnání, ale je nutná i v případě, že měníte pracovní pozici u stávajícího zaměstnavatele a ta je nějakým způsobem riziková. Prohlídku je potřeba absolvovat před sjednaným dnem nástupu do zaměstnání, nikoli v den nástupu. Pracovní posudek není platný ihned po předání, je zde lhůta možnosti podání návrhu o přezkoumání, která činí 10 pracovních dnů. V případě, že se zaměstnanec i zaměstnavatel vzdají práva na přezkoumání, může být tato lhůta zrušena. V tomto případě nabývá posudek platnost následující pracovní den po jeho vydání.

Posudek musí obsahovat jasný závěr: zdravotně způsobilý, zdravotně nezpůsobilý, zdravotně způsobilý s podmínkou, pozbyl dlouhodobě pracovní způsobilosti. Pokud je uvedena pracovní způsobilost s podmínkou, musí být tato uvedena v závěru a to tak, že bude zřetelná a dosažitelná (např. Zkrácená pracovní doba, používání brýlí apod.).

Vstupní lékařskou prohlídku hradí zaměstnavatel.